خانه » کارشناسی ارشد و دکتری » پاسخ به سوالات متداول انتخاب رشته کارشناسی ارشد مهندسی صنایع و سیستم 1392
پاسخ به سوالات متداول انتخاب رشته کارشناسی ارشد مهندسی صنایع و سیستم 1392

پاسخ به سوالات متداول انتخاب رشته کارشناسی ارشد مهندسی صنایع و سیستم 1392

درود بر شما مهندسین جوان
با توجه به نیاز داوطلبین کارشناسی ارشد به مشاوره در زمینه انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1392، اطلاعات ارزشمندی را به نقل از سایت دکتر ایوزیان برای شما عزیزان آماده کرده ایم، امیدواریم در انتخاب و تصمیمتان موثر واقع گردد.
همچنین فایل اکسل رتبه های قبولی کنکور ارشد صنایع و سیستم سال کذشته را از اینجا دانلود کنید.
دفترچه کنکور سال 1392 را نیز اینجا دریافت کنید.

جواب سوالهای متداول :
فرق شبانه و روزانه چیزی نیست بجز پولش. تا پارسال هم تو مدرک هم شبانه رو نمی زدن. کلاسها هم مشترک برگزار میشه. ولی برای کسی که مصممه که دکتری رو خارج از ایران بخونه، شبانه حتی شاید بهتر باشه. چون هزینه شبانه تا پارسال کمتر از ۶ میلیون بوده ولی مدرکش آزاده.  اگه روزانه باشی و  بخوای از ایران بری ، برای آزاد کردن مدرک تا پارسال باید بالای ۱۰ میلیون می دادی (البته ممکنه یه روزی این قوانین عوض شه و این اطلاعات شاید در مورد آینده درست نباشه). یه خوبی شبانه اینه که اگه قبول شدی و نرفتی، محرومیت نداره (برای پیام نور و غیر انتفاعی و مجازی هم همینطوره). ولی اگه روزانه رو قبول شدی و نرفتی ۲ سال محرومیت از کنکور داری. در ضمن به شبانه ها معمولا خوابگاه نمی دن و اگه بدن هم دردسر داره. شبانه وام هم داره که میگن معمولا یکم دوندگی داره.

هزینه پیام نور تقریبا هر ترم یه مقدار کمتر از ۱ میلیونه. غیر انتفاعی تقریبا هر ترم تقریبا یکم از ۱ تومن بیشتره. هزینه آزاد تقریبا هر ترم یکم از ۲ تومن بیشتره جمعش حدوده ۱۰ تومن میشه. هزینه شبانه هم تا اونجایی که من باخبرم، کلش از ۶ تومن کمتر بود.

شیوه آموزش محور تز نداره و اگه شما تو شیوه آموزش محور ارشد بگیرید فعلا منع قانونی برای خوندن دکتری نیست ولی معمولا استادا تو مصاحبه دکتری از افرادی که تز ارشد نداشتن استقبال نمی کنن (مگه اینکه خودشون رزومه پژوهشی خوبی ساخته باشن که سخته). البته برای افرادی که میخوان ارشد بگیرن و ادامه ندن آموزش محور راحتتر هم هست چون معمولا ۳ ترمه میشه تمومش کرد.

دانشگاههای شاهد و مالکاشتر و امامحسین مصاحبه عقیدتی دارن. ولی اگه اینا رو انتخاب کردید نگران نباشید. چون اگه تو مصاحبه اینا رو رد بشین مشکلی برای بقیه انتخاباتون ایجاد نمیشه و فقط اون دانشگاهی که رد شدین، از انتخاباتاتون حذف میشه و انتخابای بعدیتون و قبلیتون باقی می مونه. تو این دانشگاهها ممکنه یه نفر با رتبهه ۲۵۰ قبول نشه و یه نفر با رتبه ۳۰۰ قبول بشه.

در مورد گرایشهای صنایع باید بگم که تو گرایش لجستیک تقریبا تمام ابزارها و تکنیکهای مهندسی صنایع رو می تونید استفاده کنید. گرایش مالی با صنایع تفاوت زیادی داره و معمولا فقط افرادی میرن این گرایش که واقعا به این حوزه علاقه داشته باشن که البته گرایش خیلی جذابیه. گرایش فناوری هم خیلی از درساش مدیریتیه و تو این نوع گرایشها مقاله دادن معمولا سختتره. در مورد IT هم بگم که چون از رشته مهندسی کامپیوتر هم تو این رشته میان، پاس کردن بعضی درسها و رقابت با کامپیوتری ها بعضی وقتها سخت میشه در ضمن این رو هم بدونید که تو این جور زمینه ها معمولا سرعت پیشرفت علم خیلی زیاده و یجوری نشه که خدای نکرده ۱۰ سال دیگه از علم روز دنیا عقب باشید. البته معرفی گرایشها که تو فایلهای دیگه خیلی دقیق انجام شده و می تونید دانلود کنین. برای کسی که می خواد دکتری تو ایران بخونه، مهندسی صنایع و لجستیک یکم ساده تر از  گرایشهای دیگه هستن. چون بچه های صنایع و لجستیک (و IT) معمولا راحتتر می تونن مقاله خوب بدن. امتحان دکتری مالی هم جدا از صنایع برگزار میشه.

تو سیستم گرایش اقتصاد شریف برای افرادی که می خوان تو این زمینه در خارج از کشور ادامه بدن خوبه. ولی این رو بدونید که خیلی کار می کشن و از بچه ها خیلی انتظار دارن و از فیلد مهندسی صنایع کاملا دور میشین و میرید به سمت اقتصاد

تا پارسال تو صنایع با در نظر گرفتن مجازیها و تو سیستم با درنظر گرفتن مجازیها رتبه  بالای ۲۰۰۰ چیزی قبول نمی شدن.

انتخابای صنایع: (اینا پیشنهادای منه و هیچ مسوولیتی به عهده من نیست. با افراد دیگه هم می تونید مشورت کنین).

اول که شریف (تو شریف جو یه جوریه که باید خوب درس بخونید و مثل تهران و امیرکبیر و خیلی دانشگاههای دیگه اینجوری نیست که از ترم ۱ بگن مقاله بدید).

افرادی که پولش براشون مهم نیست، می تونن بعد شریف شبانه شریف رو بزنن

برای انتخابای بعدی، بین تهران و امیر کبیر، اول صنایع امیر کبیر پر میشه بعد تهران و لجستیک امیرکبیر. ولی اگه هدف ادامه تحصیل تو مقطع دکتری باشه، این رو هم بدونید که معمولا بچه های تهران مقاله خوب میدن. رشته لجستیک هم خوبیش اینه که احتمالا زود تزتون معلوم میشه و می تونید کار پایان نامتون رو شروع کنید. من بودم، تا اینجا به همون ترتیبی که معمولا پر  میشه و تو فایل اکسل هم هست می زدم. ولی افرادیکه دکتری براشون خیلی مهمه هم بعضیهاشون تهران رو قبل امیر کبیر می زنن.

تو انتخابهای بعدی بین تربیت مدرس و علم وصنعت، اول علم وصنعت پر میشه. من هم بودم اول علم و صنعت رو می زدم. هر چند که دانشگاه تربیت مدرس، چون دانشجوی کارشناسی نداره، جو کارشناسی ارشدش خیلی خوبه، ولی من با توجه به نگاه بیرون، علم و صنعت رو ترجیح می دم. اگه پولش خیلی مهم نیست، من میگم شبانه علم و صنعت رو از روزانه خواجه نصیر هم زودتر بزنید.

معمولا بچه ها مالی امیر کبیر و مالی تهران رو زودتر از روزانه خواجه نصیر می زنن. معمولابچه های مالی تهران  خیلی راضی هستن  و می گفتن خیلی جذابه. فکر می کنم  این رشته در آینده خیلی جایگاه خوبی پیدا کنه،. با این چیزایی که شنیدم، خودم بودم مالی تهران رو قبل از مالی امیر کبیر می زدم. بازم میگم، مالی امتحان دکتری جدا داره.

اگه از برنامه نویسی و وب و جاوا و این حرفا هم سر در میارید یا می تونید در آینده راحت آشنا بشید فکر کنم بعد از قبلیها اینجا IT تربیت مدرس رو بزنید، خوب باشه. البته من چون خودم از این داستانا یکم می ترسم و خودم بودم صنایع خواجه نصیر رو زودتر می زدم.

بعد اینا معمولا بچه ها صنایع خواجه نصیر و بعدش صنایع اصفهان رو می زنن. اگه تهران هستید، اول خواجه نصیر رو بزنین و اگه به اصفهان نزدیکترید، اول اصفهان رو بزنید. گرایش فن آوری امیر کبیر هم تقریبا با اینا با هم پر میشه. برای افرادیکه می خوان با ارشد درسشون رو تموم کنن، به نظرم گرایش خیلی خوبیه و قبل از اصفهان و خواجه نصیر بزنین. ولی اگه می خواین دکتری صنایع تو ایران بخونید، فکر کنم مقاله دادن تو فن آوری یکم سختتره و اینجوری شاید بهتر باشه بعد از خواجه نصیر و اصفهان بزنید.

بعد اینا مالی خواجه نصیر گزینه خوبیه. نمی دونم شبانه صنایع خواجه نصیر رو قبل از روزانه مالی خواجه نصیر بزنین یا نه. این ۲ تا پارسال تقریبا با هم پر شدنن. انتخاب بین این دو با خودتون. بعد اینا هم شبانه اصفهان یا شبانه مالی خواجه نصیر رو بزنین. ولی اگه به اصفهان نزدیکترید و نمی خواین مالی بخونین، شبانه اصفهان رو قبل از شبانه  صنایع خواجه نصیر و شبانه مالی بزنین..

بعد اینا معمولا علوم اقتصادی و خوارزمی پر میشن. فکر می کنم دانشگاهه خوارزمی رو خیلی از دوستان سالای قبل به خاطر اسمش که تربیت معلم بود انتخاب نمی کردن (ملت فکر می کردن هر که میره اونجا قراره معلم شه). یعنی حدس می زنم سالای آینده یه مقدار زودتر پر بشه چون اسمش ۲ سالله که عوض شده و هیات علمیش جوون وخوب هستن. اگه کسی می خواد دکتری صنایع بخونه، دانشگاه شاهد هم گزینه خوبیه. چون استادا تو این دانشگاه خوب وقت می ذارن و رزومه بچه ها تو این دانشگاه خوبه. ولی اگه نمی خواین دکتری بخونین، چون آخرین مدرک تحصیلیتون مهمه و اینکه اساتدای این دانشگاه انتظار حضور زیادی از دانشجوها دارن، شاهد رو بعد اینا بزنین. علوم اقتصادی رو هم افرادی می زنن که به مالی علاقه مند هستند. شخصا خودم بودم، خوارزمی رو قبل علوم اقتصادی میزدم.

پارسال الزهرا نسبت به اسمش خیلی دیر پر شد و این به خاطر اینه که پسرا نمی تونن انتخابش کنن و برای همین دیر پر میشه وگرنه از نظر بچه های این دانشگاه از چند تا دانشگاه قبلی چیزی کم نداره.

امیر کبیر گرمسار هم چون خیلی از استادای پیارسال از امیر کبیر و علم و صنعت و شاهد بودن و شما می تونید از امکانات امیر کبیر تهران هم استفاده کنید، من فکر می کنم امسال استقبال بهتری ازش بشه.
توی دانشگاههای تهران فکر کنم لجستیک امام حسین آخر همه پر بشه.

 روزانه دانشگاه فردوسی مشهد، معمولا زود پر میشه که ۲ تا علت داره. ۱ اینکه بچه های این دانشگاه تو سالای اخیر خوب قبولی دادن وخیلی هاشون همین دانشگاه رو می زنن. ۲ اینکه تنها دانشگاه معتبر شرق ایرانه و ساکنین شرق ایران حتی اگه دانشجوی فردوسی نباشن، از این دانشگاه خوب استقبال می کنن.
بین دانشگاهههای شهرستان (بعد صنعتی اصفهان و فردوسی)، من نظرم در مورد یزد و بوعلی مثبت تره.
دانشگاههای ارومیه تقریبا با هم پر میشن که برای دوستان شمال غرب ایران گزینه خوبیه.
دانشگاههای شیراز و باهنر کرمان هم برای دوستان جنوب ایران گزینه خوبیه و فکر کنم این دوستان خوب از این دانشگاهها استقبال کنن.
تفرش و کردستان و بجنورد رو هم به به ترتیب برای بچه های مرکز، غرب و شمال شرق ایران پیشنهاد می کنم.
به طور خلاصه اگه بخواب بگم، بین دانشگاههای ارومیه، شیراز و باهنرو تفرش و کردستان و بجنورد شاید انتخاب برای خود من هم سخت باشه و بچه ها بین این دانشگاهها بیشتر بعد مسافت رو معیار انتخاب قرار میدن. دانشگاه سیستان هم باید به همین خاطر تو شهرستانها با اختلاف از همه دیرتر پر بشه.

ترتیب غیر انتفاعی، پیام نور و مجازی رو به همین صورتی که نوشتم بزنید. چون تو ارشد شما بیشتر به کمک استاداتون احتیاج دارید و تو پیام نور و مجازی معمولا کمتر از این امکانات هست. معمولا بچه ها غیر انتفاعی رو زودتر می زنن. البته من شنیدم تو پیام نورهایی که آموزش محور نیستن می تونید استاد راهنماتون رو از دانشگاههای دیگه بردارید و در ضمن نسبت به سالای قبل بهتر شده. اگه  این حرف درست باشه ، پیام نور تهران  (البته نه آموزهش محوراش) رو می تونید قبل غیر انتفاعی شهرستان بزنید. اگه می خواین فقط فوق لیسانس بگیرید و دکتری نخونید هم که آموزش محور گزینه بدی نیست.

توی غیرانتفاعیها معمولا اول صنایع علم و فرهنگ، بعد علوم فنون و بعد مالی علم و فرهنگ پر میشه. من بودم، اگه می خواستم دکتری بخونم اول علوم فنون رو میزدم. معمولا افراد علاقه مند هم تو این دانشگاه رزومه پژوهشی خوبی می سازن (کلاسای علوم فنون هم همیشه آخر هفته و معمولا ۲ روز تو هفته هست).

غیر انتفاعیهای دیگه رو هم درست نمیشناسم. چون بجز رجا همشون تازگیا اومدن. احتمالا بچه ها اونا رو بر اساس معیار بعد مسافت انتخاب می کنن.

در مورد همه غیر انتفاعیها باید بگم حواستون به تکمیل ظرفیت باشه چون تو تکمیل ظرفیت اینا خیلی جای خالی خواهند داشت.

در مورد غیر انتفاعی و دانشگاه آزاد ، بین علوم فنون، علم وفرهنگ و تهران جنوب  و آزاد قزوین تفاوت زیادی قائل نیستم و به نظرم بقیه غیر انتفاعیها و آزادها بعد اینا هستن. علوم فنون یکم برای کارای پژوهشی بهتره. علم و فرهنگ تهرانه. و تهرانجنوب هزینه بیشتری داره ولی استادای معروفی مثل دکتر نورالسنا رو داره.

بین الملل ها هم خرجش خیلی زیاده. ولی اونی که با دانشگاه فرانسه هست رو آقای امینی پارسال خیلی تعریف میکرد. می گفت شما سال دوم رو میرید فرانسه (امسال رو درست نمی دونم). ولی خودتون باید برید دنبال ویزا و اگه ویزا نگیرید سال دوم رو هم دانشگاه تهران می خونید. آقای امینی می گفت خیلی از افرادی که رفتن فرانسه (صفا)، دارن برنامه ریزی می کنن که دکتری هم همونجا بمونن. این رشته ها سالای قبل مصاحبه داشته که علمی بوده و میگن تو مصاحبه به زبان هم اهمیت می دن.

در مورد ارزش مدرک مجازی هم باید بگم که من فکر می کنم هر سال ارزشش کمتر میشه مثلا معمولا هر کسی که مجازی امیرکبیر رو شرکت کرده بود قبول شد (قیمتش هم که پارسال ۱۰ میلیون بود).

انتخابای سیستم:(اینا پیشنهادای منه و هیچ مسوولیتی به عهده من نیست. با افراد دیگه هم می تونید مشورت کنین).

انتخابای سیستم کلا خیلی سخته. مخصوصا برای بچه های غیر صنایعی که می تونن بهره وری رو هم انتخاب کنن.

حواستون باشه که افرادیکه لیسانس صنایع دارن تمام بهره وریهایی که من میگم، براشون حذفه.

در مورد بهره وری هم بگم که کلا با این رشته، دکتری صنایع خوندن یکم سخت میشه. چون بچه های این رشته معمولا کار پژوهشی کردن و مقاله دادن براشون سختتر از سیستمیها و صنایعیهاست.

خوب تقریباً همه رتبه های خوب اول سیستم شریف رو میزنن (مگه اینکه چون گرایش اقتصاد برای اپلای کردن خوبه، بعضی ها نظرشون عوض شه).

بعد سیستم شریف، معمولا بهره وری شریف رو می زنن. ولی اگه می خواین دکتری تو ایران بخونین، من بوددم سیستم تهران یا امیر کبیر رو حتما زودتر می زدم.

اون دوستانی که پولش براشون مهم نیست، معمولا بعدش شبانه سیستم شریف رو می زنن. همانطورکه بالا گفتم، جو شریف بیشتر از دانشگاههای دیگه به درس خوندن اهمیت میده.

بعد شریف تو سیستم بچه ها امیر کبیر رو می زنن، ولی برای افرادی که می خوان دکتری بخونن، تهران هم جو آکادمیک خیلی خوبی داره و بچه ها رو یه جورایی از ترم اول مجبور به کار تحقیقاتی می کنن. من خودم اگه می خواستم دکتری بخونم، تهران رو احتمالا جلوتر از امیر کبیر می زدم (ولی بچه ها معمولا این کار رو نمی کنن).

بین گرایشهای انرژی تهران و OR تهران، می گن مقاله دادن تو زمینه های OR راحتتره و راحتتر می تونید رزومه خوبی برای دکتری تو ایران بسازید. ولی انرژی هم میگن رشته قشنگیه. تا پارسال می گفتن بچه ها زا رشته انرژی خوب اپلای می کردن ولی مقل اینکه تو این رشته از پارسال  تا حالا تحریم شدیم!!

اقتصاد شریف هم برا افرادی خوبه که به این زمینه خیلی علاقه دارن و پارسال تا ۸۰ قبول شده بودن. خیلی کار می کشن و بیشتر فارغ التحصیلاش از ایران میرن.

بین سیستم علم و صنعت، سیستم تربیت مدرس و بهره وری امیر کبیر انتخاب واقعا سخته. من بودم، احتمالا او سیستم علم و صنعت رو می زدم. هر چند که دانشگاه تربیت مدرس جو آکادمیک خیلی خوبی داره (چون دانشجوی کارشناسی نداره). بهره وری امیر کبیر خوبه (مخصوصا که اسم امیر کبیر رو یدک می کشه) ولی همونطور که گفتم مقاله دادن تو بهره وری یه مقدار سختتره و این موضوع مهمیه برای افرادیکه می خوان تو ایران دکتری بخونن.

شبانه سیستم امیر کبیر پارسال تقریبا با روزانه سیستم علم وصنعت با هم پر شدن و از روزانه سیستم تربیت مدرس زودتر هم پر شد. این موضوع تاییدیه به این نکته که اسم دانشگاه برای بچه هاخیلی مهمه و حاضرن براش پول بدن.

آینده پژوهی امیر کبیر هم خیلی شبیه بهره وری امیر کبیره و فکر می کنم با اینکه ظرفیتش کمه، تا حدود رتبه  ۷۰ الی ۱۰۰ روزانه قبول شن. البته شبانه سیستم علم و صنعت رو هم تقریبا باید همینجا ها انتخاب کنین. فکر کنم بچه ها شبانه بهره وری امیر کبیر رو هم همین جاها بزنن که من بودم بعد شبانه سیستم علم و صنعت می زدم. روزانه سیستم صنعتی اصفهان هم تقریبا با اینا پر میشه

فکر کنم روزانه علوم اقتصادی سیستم و شبانه سیستم اصفهان تقریبا با هم پر میشن. چون سیستم دانشکده علوم اقتصادی یه گرایش کاملا اقتصادیه و از صنایع دور میشه، من بودم شبانه صنعتی رو ترجبیح می دادم.

روزانه بهره وری خوارزمی هم پارسال تا نزدیکای ۲۵۰-۳۰۰ آورده.

روزانه موسسه عالی آموزش پژوهش مدیریت و برنامه ریزی پارسال قبلا از خوارزمی پر شد ولی من بودم بعد خوارزمی می زدم. تو این موسسه عالی بچه ها از جوکاری و فضایی که استادا برای کار بچه ها ایجاد کردن راضی هستن.

سیستم امام حسین و بهره وری مالک اشتر هم فکر کنم تو سراسری های غیر شهرستان، آخر همه پر میشه.

تو شهرستانها و تو گرایش سیستم ارومیه حتما بعد ازاصفهان پر میشه .

تو شهرستانها و گرایش بهره وری دانشگاه یزد تقریبا با خوارزمی با هم پر شدن ولی من اگه تهران بودم، حتما خوارزمی رو جلوتر می زدم.

بهره وری مالک اشتر اصفهان رو تقریبا کسی بالای یزد نمی زنه.

روزانه آموزش عالی بهشهر هم تازه پارسال اومده و نمی دونم قبل از روزانه مالک اشتر اصفهان بزنید یا نه. فکر کنم معیار انتخاب بچه ها بین این دو، بعد مسافت باشه.

بین غیر انتفاعایها و پیام نو و مجازی، من ترجیحا اول غیر انتفاعی می زنم. غیر انتفاعی علوم فنون، جو آکادمیکش از دانشگاههای دیگه غیر انتفاعی بهتره. سازمان مدیریت صنعتی هم شنیدم درسها رو خیلی کاربردی درس میدن. غیر انتفاعیهای دیگه هم تو الویتهای بعد از این دو هستند و چون همشون پارسال اومدن، اطلاعات دقیقی ندارم و ترتیب خاصی بجز در نظر گرفتن بعد زمان، پیشنهاد نمی کنم.

پیام نورها و مجازی ها رو هم بعد غیر انتفاعیها بزنین.

برگرفته از: http://eyvazian.ir

 

کانال آیفا در تلگرام

درباره سیامک نوائی

دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی صنایع و فارغ التحصیل مهندسی صنایع گرایش ایمنی صنعتی. زمینه های فعالیت شخصی: استقرار و آموزش سیستم های مدیریتی و HSE ،برنامه ریزی و کنترل پروژه، طراحی وب، ستاره شناسی، کوهنوردی و ...

چک کردن

اخبار کارشناسی ارشد

زمان برگزاری آزمون ارشد دانشگاه آزاد

آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی در دهه اول خرداد ماه برگزار می‌شود. ثبت‌نام آزمون ...

23 نظر

 1. بسیار مرسی آقای نوایی 🙂

 2. با سلام و درود
  خرسندیم از رضایت شما بازدیدکننده گرامی
  پیروز باشید

 3. I keep listening to the news bulletin lecture about receiving free online grant applications so I have been looking around for the top site to get one. Could you tell me please, where could i find some?

 4. Acticin How To Buy Website Shop Priligy Tablet Canaian Meds

 5. Read Full Answer OpenEnd Credit How does interest work on a cash advance from my credit card Find out what options are available when it comes to borrowing money. quick cash Start Here By submitting your information you understand and agree to our Privacy Policy Terms of Use Rates Fees and EConsent.B said I can appreciate this is a challenging time for your finances.

 6. Viagra Pills On Sale viagra Real Propecia Results

 7. Acheter Kamagra En France viagra online Testiculos Propecia

 8. Omeprazole Clarithromycin Amoxicillin cialis online Allegery To Amoxicillin And Clavulante Potassium

 9. Viagra Cialis Roma cialis price Generique Sildenafil 20 Mg

 10. Is Ceflaclor The Same As Amoxicillin cialis buy online Immagini Kamagra

 11. El Cialis No Me Funciona online pharmacy Purchase Viagra In Canada

 12. Viagra Generico Online Sicuro viagra prescription 3g Amoxicillin Oral

 13. Cialis Gр с–рўв˜nstig Kaufen cialis Viagra Migrana

 14. Vermox By Mail buy cialis Sont Amoxil

 15. Zithromax Two Pills cialis Cephalexin Flu

 16. Free Dysfunction Samples cialis online Propecia Minoxidil Nisim

 17. Cialis Generique En Pharmacie Canada cialis buy online Lyrica Drug Interactions

 18. Discount Bentyl 20mg online pharmacy Vente Kamagra Europe

 19. Best Cheap Cialis Online cialis Clomid Plus Fostimon

 20. Affective Propecia Doses online pharmacy Find Direct Stendra Walsall

 21. Invega online pharmacy Buy Viagra Online Legitimate Pharmacy

 22. Us Pharmacy Viagra generic viagra Suhagra India Live Time

 23. Viagra Comment Prendre viagra prescription Cytotec 20mg Conditionnement